A teafaolaj széleskörű használata
- Esszencia Olajok Webáruház
- jan. 12.
- 10 perc olvasás
Frissítve: márc. 29.
A teafaolajat a Melaleuca Alternifolia fáról desztillálják. A növényt, amely egy leveles örökzöld cserje, Ausztráliában őshonos. Ezt az illóolajat majdnem 100 éve használják Ausztráliában, de ma már világszerte elérhető olajként és számos termék aktív összetevőjeként. A teafaolaj elsődleges felhasználási területei történelmileg az olaj fertőtlenítő és gyulladáscsökkentő hatásaiból származnak. A teafaolajat nem szabad összetéveszteni a cajeput olajjal, niauouli olajjal, kanuka olajjal vagy manuka olajjal, amelyeket más Melaleuca fajokból nyernek. Nincsenek adatok a teafaolaj biztonságosságáról és hatásosságáról szoptatós anyáknál vagy csecsemőknél. A helyileg alkalmazott teafaolaj általában jól tolerálható, de nem ajánlott szájon át bevinni és lenyelni, mert mérgező hatású lehet!

Mire jó a teafaolaj?
A teafaolajban található vegyületek hatékonyak lehetnek bizonyos baktériumoktörzsek és a gombák ellen, csökkenthetik az allergiás bőrreakciókat, beleértve a duzzanatot vagy a gyulladást.
Az aromaterápiában alkalmazhatjuk külsőleg higítva, belélegezve aroma diffúzorok használatával vagy inhalációval. Több száz publikált kutatás folyik a teafa illóolajáról (Pubmed oldalon olvashat róla), amelyek alátámasztják annak határtalan előnyös tulajdonságait. Csaknem 80 éves használatból származó anekdotikus bizonyítékok arra utalnak, hogy az olaj helyi alkalmazása viszonylag biztonságos, és a mellékhatások csekélyek, önkorlátozóak és alkalmanként jelentkeznek.
Az illóolajat általában a levelek és az ágvégződések gőzdesztillációjával nyerik, átlátszó, színtelen vagy halványsárga színű, jellegzetes szagú olajat kapva. A teafa illóolajában a fő alkotóelem, amely legalább 30% koncentrációban van, a terpinen-4-ol. Egyéb alkotóelemek közé tartozik a terpén endoperoxid (aszkaridol), terpinen, pinén, p-Cimol, és limonén. Az illóolaj összetétele megváltozhat a tárolási körülmények között, mivel a hő, fény, levegő és nedvesség befolyásolhatja az olaj minőségét, eért sose tegye ki közvetlen napfénynek vagy hőnek az üveget!

Teafaolaj ínybetegségek kezelésére:
Az ínybetegség nagyon gyakori probléma, és ha nem kezelik, akkor számos további egészségügyi problémát okozhat, ideértve a krónikus rossz lehet, a fogszuvasodást, a fogyást, a szívbetegségeket, a cukorbetegséget és még sok mást. A teafaolaj olyan tulajdonságokkal rendelkezik, amelyek nagyban hozzájárulhatnak a szájban levő fertőzések csökkentéséhez. Gyakran használják fogkrémben és szájvízben, bár az utóbbi években ezek a termékek olyan vegyszerekkel terheltek, amelyek csökkenthetik a természetes olaj hatékonyságát. A teafaolaj természetes formájában nagyon hatékony lehet gyulladt és fertőzött íny kezelésére.
Hogyan kezeljük és előzzük meg az ínybetegségeket teafaolajjal:
Keverjünk össze 3–5 csepp teafaolajat körülbelül 30ml vízzel. Öblögessünk kb. 30 másodpercig, akár napi ötször is, hogy enyhítse a tüneteket és felgyorsítsuk a gyógyulást.
Adjunk hozzá 2 cseppet a fogkrémhez fogmosás előtt. Minden alkalommal, amikor fogat mosunk, megelőzzük a baktériumok felhalmozódását.

Teafaolaj torokfájásra:
A torokfájás fájdalmas lehet, megfázáshoz, sinus torlódáshoz, száraz köhögéshez vagy akár az influenzához is vezethet. A teafaolaj hatása segíthet csökkenteni a gyulladást és enyhíti a fájdalmat. Torokfájás esetén érdemes használni, mivel megakadályozhatja a vírus vagy a káros baktériumok szaporodását.
Hogyan használjuk a teafaolajat a torokfájáshoz:
1. Gyógyászati gőz:
Adjunk hozzá 3-4 csepp teafaolajat egy tál meleg vízhez. Fedjük le a fejünket törölközővel, hogy benntartsuk a gőzt és legalább 5-10 percig lélegezzük be. Ez az eljárás elősegíti a nyálka meglazulását, enyhíti a torokfájást és a mellkasi eltömődést.
2. Teafaolaj gargalizálás:
Egy meleg pohár vízhez adjunk hozzá 2-3 csepp teafaolajat és keverjük össze. Gargalizáljunk 20 másodpercig, és köpjük ki. Addig ismételjük meg, amíg az összes víz el nem fogy. Ezt hajtsuk végre naponta kétszer, hogy hatékonyan enyhítse a fájdalmat, és leküzdje a baktériumokat.

A teafaolaj allergiák esetén:
Az allergiák rendkívül gyakoriak, és számos olyan tünettel járnak, amelyek súlyossága az évszaktól függően változik. Ezek a túlérzékeny immunrendszer eredményei. Amikor a test ki van téve az allergénnek, hisztaminokat termel, amelyek az orr, a torok és a szem sejtjeit duzzasztják, ami számos kellemetlen allergiás tünethez vezet, beleértve: viszkető kiszáradt szemet, orrfolyást, tüsszentést, asztmát stb.
A teafaolajnak természetes antimikrobális hatása révén kiváló természetes választás az allergiás tünetek kezelésére, különösen az orr- és hörgőtávok tisztításában. A teafa illóolaja segít csökkenteni a gyulladást, így tökéletesen alkalmazható hörghurut esetén, ahol a hörgőcsövek duzzadnak.
A teafaolaj használata az allergia kezelésére:
Adjunk hozzá 10-20 cseppet egy aroma diffúzor készülékbe és párologtassunk amikor az allergia jelentkezik.
A teafaolaj biztonságos használata bőrre
Talán hallott már arról, hogy a teafaolaj mérgező, ha lenyeli. Mindenképpen gyermekektől és háziállatoktól távol kell tárolni. A tiszta teafaolaj használata a bőrön is kockázatos lehet. Allergiás reakciót okozhat, például szúrást, bőrpírt vagy hámló bőrt. De ha felhígítja, akkor biztonságossá teszi a használatát anélkül, hogy kevésbé lenne hatásos. Töltsön meg egy teáskanál nem gyógynövény hordozóolajat, például kókuszdió-, olíva-, avokádó-, szezámolajat stb. Ezután adjon hozzá 3 csepp teafaolajat, és keverje össze. Ez a keverék védi a bőrt, miközben megőrzi a teafaolaj tulajdonságait. Ezenkívül néhány természetes olaj, például a kókuszdió, gombaellenes is.

Teafaolaj pikkelysömör esetén:
A psoriasisban szenvedők jól ismerik a tüneteket. Vastag, pikkelyes bőr, száraz, piros viszkető foltokkal, amelyek kellemetlenséget és akár gyulladást okoznak. Noha a betegség nem gyógyítható, a tünetek enyhíthetők a teafaolaj bevetésével, főleg ha azt egy zsírosabb bázishoz adjuk hozzá, pl. kókuszolaj, shea vaj, és bevetjük mellé az erős bőrnyugtató levendula olajat is. Segíthet eltávolítani a bőr tetején rétegződő száraz, elhalt bőrsejteket, enyhítheti a viszketést és a vörösség csökkentését. Ezenkívül segíthet megelőzni a gyulladást, fertőzést és hegesedést.
Teafaolaj ekcéma esetén:
Az ekcéma és a dermatitisz olyan bőrbetegség, amely különféle okokból alakulhat ki és változó tünetekkel járhat, mint például a bőr kiszáradása, viszketése, apró viszkető piros dudorok, bőr hólyagosodása. Ezek a tünetek nyilvánvalóan kellemetlenek és fájdalmasak lehetnek. Sajnos olyan kemény vegyszerek, mint a kortikoszteroidok, a kezelés leggyakoribb formája, és gyakran minimális eredményt hoznak.
A teafa illóolaj antibakteriális, gombaellenes és antiszeptikus tulajdonságokkal rendelkezik, amely hatékony lehet az ekcéma és dermatitisz kezelésében. A teafaolaj a reparatív folyamatot is befolyásolja azáltal, hogy ösztönzi a szövet helyreállítását (ez gyorsabb gyógyulást és kevésbé hegesedést jelent). Ez segítheti az irritált bőr megnyugtatását és felgyorsítja a gyógyulást.
A teafaolaj használata ekcéma és dermatitis kezelésére:
Keverjünk össze 2-3 csepp teafaolajat egy teáskanál kókuszolajjal, és napi 1-2 alkalommal vigyük fel a bőrre.
Nagyobb területeken alkalmazva adjunk hozzá 15-20 cseppet 1 csésze meleg növényi olajhoz vagy vízhez. Áztassunk be egy vattapamacsot a keverékbe, és óvatosan tegyük rá az irritált területre.
Teafaolaj szemölcsre:
A kisebb vágási sebek kezeléséhez hasonlóan a teafaolajnak antivirális, antimikrobiális és antiszeptikus tulajdonságai is vannak, amelyek szükségesek az emberi papillomavírus (HPV) megfékezéséhez, ami csúnya szemölcsök kialakulását okozhatja a lábán, a kezén vagy akár a nemi szerveken is.
A Terpinen-4, amely egy erős antimikrobiális vegyület a teafaolajban, segítheti csökkenteni a vírusok növekedését azáltal, hogy csökkenti a gyulladást, a bőrproblémákat és a fájdalmat, valamint kiszárítja a szemölcsöt, így természetesen leesik.
Bárányhimlő enyhítésére:
A bárányhimlő kitörésekor a legfontosabb az immunrendszer ápolása és a kiütés lehető legkényelmesebbé tétele, amíg gyógyul. A teafaolaj enyhíti a bárányhimlővel kapcsolatos bizsergést, viszketést és fájdalmat, csökkentve a hegesedés lehetőségét. A teafaolaj a reparatív folyamatot is befolyásolja azáltal, hogy ösztönzi a szövet regenerálódását. Ennek oka a természetes antibakteriális és gyulladáscsökkentő tulajdonságai, amelyek megóvják a lehetséges fertőzéseket az érzékeny érintett területen. A teafaolajat támasztják alá a bőr saját olajai, és segít létrehozni egy olyan kémiai gátat, amely a területet elviselhetetlenné teszi a potenciális fertőző baktériumok számára. Ez elősegíti az irritált bőr megnyugtatását, felgyorsítja a gyógyulást és csökkenti a hegesedést.
A teafaolaj használata a bárányhimlő kezelésére:
Óvatosan tisztítsuk meg az érintett területet. 1-3 cseppet vigyünk fel közvetlenül a kiütésre, és hagyjuk, hogy néhány percig behatoljon és fedjük le vattával. Naponta legfeljebb ötször alkalmazzuk.
Nagyobb területeken adjunk hozzá 15-20 cseppet 1 csésze meleg vízhez. Áztassunk be egy puha mosókendőt a keverékben, és óvatosan tegyük rá a kiütésekre jól eltakarva az irritált területet. Tartsuk rajt addig, amíg teljesen lehűl, és szükség esetén ismételjük meg a folyamatot.
Adjunk hozzá 20-30 cseppet meleg fürdővizünkbe, hogy jól átitassuk a testünk nagyobb kiütéseit.

Teafaolaj hatása a bőrre
A teafaolajnak végtelen számú felhasználása és előnye van a bőr számára, ezért egyre népszerűbb alkotóelemévé vált számos bőrkrém, körömtermék, masszázsolaj, arcmosó és még hajtermék esetében is. Erős antiszeptikus képességgel rendelkezik, ezért egyes orvosok és bőrápoló szakemberek a teafaolajat a hagyományos gyógyszerek és bőrápoló termékek alternatívájaként is javasolják - ez a növényi kivonat ugyanolyan hatásos, és nem jár súlyos káros mellékhatásokkal. A teafaolajat bárki felhasználhatja, ha nagyon kicsi esélye van bármilyen mellékhatásra. A teafaolajat, mint hatóanyagot tartalmazó bőrápolási termékek gyakran megtalálhatók minden otthonban - különösen azokban a családokban, ahol kisgyermekek, idős emberek vagy érzékeny bőr szenvednek.
A gyógyszertárakban és kozmetikai üzletekben kapható általános bőrápoló termékek gyakran vegyszereket tartalmaznak, amelyek időnként súlyosbíthatják a kellemetlen bőrbetegségeket, például pattanásokat, szárazságot, és a bőr gyulladásához vezethetnek. A teafaolaj hatása ellensúlyozhatja és kezelheti ezeket a feltételeket, miközben megbízható bőrápolást és védelmet nyújt.
Teafaolaj arcra, pattanásra, bőrproblémákra
A teafaolaj egyik legnépszerűbb felhasználási módja a pattanások csökkentésében. Az olajban levő terpének segítenek elpusztítani a Propionibacterium acnes-t vagy a P. acnes-t, amelyek akne gyulladást okozhatnak.Egy vizsgálat szerint olyan hatásos volt a teafaolaj használata, mint a benzoil-peroxid anélkül, hogy káros mellékhatásokkal járt volna a kezelés. Nem szárította ki a bőrt, nem kelettkezett bőrpír és hámlás. A teafaolaj nemcsak a pattanások elleni küzdelemben segít, hanem segít a heggyógyításban is.
Hogyan használjuk a teafaolajat arcra, pattanások ellen:
1. Egyszerű akne kezelés:
Keverjünk össze 2-3 csepp teafaolajat vízzel. A pattanásos arc bőrre naponta kétszer tiszta pamut tamponnal lehet alkalmazni.
2. Akne arcmosás:
Keverjük össze 5 csepp teafaolajat 2 evőkanál nyers mézzel (a nyers méz természetes gyógyító tulajdonságokkal rendelkezik, és nem ugyanaz, mint a szokásos áruházban vásárolt kereskedelmi méz). Dörzsöld el ezt a keveréket az arcodon, hagyd rajt egy percig, majd óvatosan öblítsd le.

Teafaolaj körömgombára:
Vannak olyan gyógyszerek, amelyek kezelhetik a körömgomba gyógyulását, bár néhány ember inkább a természetesebb megközelítést részesíti előnyben. Szélsőséges esetekben a gomba az egész szervezetben elterjedhet és súlyos következményekkel járhat, ha belsőleg nem kezelik gyógyszeresen. Ezért kulcsfontosságú, hogy a probléma felfedezése után azonnal alkalmazzon gombaellenes kezelést. A gombás fertőzések kezelésére háromféle kezelés létezik. Ide tartoznak a vényköteles orális és helyi gyógyszerek, a vény nélkül kapható termékek és a természetes gyógymódok. Ezek a természetes gyógymódok közé tartoznak a gombaellenes gyógynövények, például a melaleuca, más néven teafaolaj. Beszéljünk arról, hogyan kell használni a teafaolajat körömgomba ellen.
Mi a legjobb módja a teafaolaj használatának körömgombára?
Egy tanulmány, amely a klotrimazol gombaellenes krémet tiszta teafaolajjal hasonlította össze a körömgomba kezelésére, azt találta, hogy ezek ugyanolyan hatásosak. A trükk az, hogy a kezelést a probléma forrásához szállítják. Más szóval, döntő fontosságú, hogy a teafaolajat a gombás fertőzés tetejére vigyük fel.
Ez azt jelenti, hogy rendszeresen le kell vágnia a körmét, és naponta legalább kétszer meg kell ismételnie a kezelést. Kövesse a következő lépéseket a teafaolaj körömgomba kezelésére való használatához:
Mossa meg és szárítsa meg a kezét és a fertőzött területet.
Használjon manikűreszközöket , hogy az érintett körmöt egyenesen, de ne túl rövidre vágja. Hagyjon egy vékony fehér csíkot a végén. Reszelővel simítsa el a durva éleket.
Tolja hátra a kutikulát, hogy a lehető legtöbb köröm látható legyen.
Vigyen fel egy csepp teafaolajat (lehetőleg hígítva) közvetlenül a körömre reggel és egyszer lefekvés előtt. Ha napközben zuhanyozik vagy úszik, ismételje meg a kezelést utána.
Hagyja, hogy az olaj behatoljon, mielőtt zoknit vagy kesztyűt venne fel
Fertőtlenítse a ollókat és minden egyéb használt szerszámot úgy, hogy 10 percre áztassa őket alkoholba.
Tartsa az érintett kezet vagy lábát tisztán és szárazon, amennyire csak lehetséges. A körömgomba esetén előfordulhat, hogy gyakrabban kell zoknit vagy cipőt cserélni.
A teafaolaj használata a körömgomba ellen:
Közvetlen felvitele:
Használj tiszta vattacsomót és néhány csepp hígítatlan teafaolajat a fertőzött körmökre. Különösen makacs gombás körömfertőzések esetén keverj össze 2-3 csepp teafaolajat 2-3 csepp oregánó illóolajjal (erős gombaellenes), és naponta kétszer vidd fel az érintett területet. Alkalmazza a teafaolajat ébredés után és lefekvés előtt.

A teafaolaj használata a hajápolásban
A teafaolaj antimikrobiális tulajdonságokkal rendelkezik, így kiváló tisztítószer. A teafaolaj hasznos lehet olyan esetekben, amikor a hajhagymák nem megfelelő tisztítása miatt olyan problémák lépnek fel, mint a korpásodás és a hajhullás, mivel a szennyeződések ezek eltömődéséhez vezet. A túlzott napozás egy másik probléma a haj számára, mivel kimeríti a haj természetes nedvességtartalmát. Ez gátolja a haj növekedését, ami elhalt bőrt és a haj kiszáradását eredményezi. A teafaolaj hidratálja a fejbőrt, és ellátja azt az alapvető tápanyagokkal és kiegészítőkkel, amelyek támogatják a haj növekedését. A teafaolaj használata terápiás hatású a haj számára. A teafaolaj használatával a hajhagymák fogékonyabbak a tápanyagok hasznosítására, és ez elősegíti az általános hajnövekedést.
1. Hajnövesztő kezelés
A teafaolaj javítja a vérkeringést és eltávolítja az összes méreganyagot a fejbőrről, így utat nyit az egészséges hajnövekedésnek. Serkenti a szunnyadó szőrtüszőket is, és életre kelt. Felkészíti a hajat és a fejbőrt a tápanyagok hatékony felszívódására, ami elősegíti a hajnövekedést.
Ha a teafaolajat hajnövesztő kezelésként szeretné használni, keverje össze bármilyen hordozóolajjal, például kókusz-, mandula- vagy szezámolajjal. Vigye fel az olajkeveréket a fejbőrére, és masszírozza be. Akár forró olajos kezelést is végezhet, ha felmelegíti az olajat az alkalmazás előtt. Hajmosás után frissítő érzést kap, és a fejbőr mentes lesz gombáktól és baktériumoktól, amely lerakódott. Adj hozzá néhány csepp teafaolajat egy teáskanál hordozóolajhoz, például kókuszdióolaj vagy arganolaj (kiválóan javítja a hajkárosodást és a töredezett végeket), és maszírozod a fejbőrt. Tekerd be a hajad törölközővel, hogy a szőrtüszőkbe felszívódjanak. Az öblítés előtt hagyja rajta legalább 15 percig. A legjobb eredmény elérése érdekében érdemes hetente megismételni legalább 2 alkalommal.
2. Teafaolajos sampon
Hosszabb, vastagabb haj esetén a teafa olajat használhatja a hajápolási rutinban , samponhoz hozzáadva. A teafaolajjal végzett hajmosás magában foglalja a teafaolaj samponnal történő használatát. Vegyünk néhány csepp teafaolajat és kis mennyiségű sampont. Keverje össze a teafaolajat és a sampont, hogy a keverék konzisztenciája megmaradjon. Vigye fel a keveréket a nedves fejbőrre. Ez tiszta szőrtüszőket eredményez, és biztosítja a haj jó egészségét.
60 ml extra szűz olívaolajban keverjünk el egy teáskanálnyi teafa olajat (a haj hosszától függően változtathatjuk a mennyiségeket). A keveréket masszírozzuk a fejbőrbe, majd fésüljük át a hajat, biztosítva, hogy mindenhova jusson. Tekerjünk rá egy meleg törölközőt, hagyjuk 20 percig hatni, majd a szokásos módon mossuk meg. Mossuk addig így a hajat, amíg szükséges.
Zsíros, korpás haj ápolására
15 ml samponhoz (kb. amennyivel egyszeri alkalommal szoktunk hajat mosni) keverjünk 3 csepp illóolajat, majd a szokásos módon mosunk hajat. A habot hagyjuk 3 percig a fejünkön, majd meleg vízzel öblítsük le. A teafa illóolaj kivételesen jó hatással van a hajra illetve a fejbőrre. Csökkenti a fejbőr viszketését , szabályozza a faggyútermelődést. Nyugtató hatású, megvéd a korpaképződéstől.

Takarítás és fertőtlenítés a teafaolajjal
Egy másik fantasztikus módja a teafaolaj használatnak a háztartási tisztítószer. A teafaolaj anti-mikrobiális tulajdonságokkal rendelkezik, és hatékony lehet az otthonodban. Valószínűleg hallottál már a természetes összetevők, például ecet és szódabikarbóna tisztító hatásairól, és bár ezek nagyszerűek, néhány csepp illóolaj hozzáadása erős gyógyító tulajdonságaikkal, teljesen új szintre hozhatja tisztítószered.
Hogyan használjuk a teafaolajat a takarításhoz
1. Többcélú tisztítószer:
Melegítsen 1 csésze forró vizet, adjon hozzá 1/4 csésze ecetet és 5-8 csepp teafaolajat. Használhatja univerzális tisztítószerként az asztallapokra és a konyhai mosogatókra.
2. Légfrissítő:
Gyógynövényes aromájának köszönhetően a teafaolaj jól keveredik erős olajokkal, mint például borsmenta és eukaliptusz olajjal. Egyszerűen adj hozzá néhány csepp teafaolajat és borsmenta illóolajat az aroma diffúzorhoz, és kapsz egy üdítő légfrissítőt, amely remek illatú.
3. Mosdótisztító:
Adjon hozzá 3-4 teafaolajat a mosószeréhez vagy a mosáshoz bekészített ruhaneműhöz. Nagyszerű használható szennyezett ruhákhoz és fürdőruhákhoz.
A teafaolaj használata rovarriasztóként
1. Házi kártevők elleni küzdelem
Tartsa távol a hangyákat és más kártevőket oly módon, hogy néhány csepp teafaolaj vízzel kevert oldatával áttörli a szekrényeket. Alternatív megoldásként áztasson be pamutgolyókat teafaolajba, és helyezze el azokat a ház körül olyan területeken, amelyek vonzzák a kártevőket.
2. Rovarriasztó spray:
Egy biztonságos, természetes rovarpermetet biztosító spray palackhoz adjunk hozzá 1/4 csésze alkoholt, és töltsük meg a fennmaradó részt vízzel. Adjunk hozzá 15 csepp teafaolajat, 10 csepp borsmentaolajat és 10 csepp citronella illóolajat (kiváló természetes rovarirtó). Jól rázzuk össze. A szabadba lépés előtt permetezzük be a ruházatunkat, hogy megvédjen a csípésétől, és távolt tartsa a kellemetlen rovarokat.

Teafaolaj kullancsok ellen
A teafaolaj egyik leghasznosabb előnye, hogy biztonságos módon távolítja el az emberekből és állatokból a befúródott kullancsot.
A teafaolaj használata kullancsokhoz:
1. Kullancs eltávolító:
Keverjen össze 2-3 csepp teafaolajat 1-2 csepp hordozóolajjal, mint például mandulaolajjal, és közvetlenül vidd rá a kullancsra. Ez elősegítheti a kullancs kiesését.
2. Kisállat kullancs sampon:
A kullancsoktól való megszabaduláshoz teafaolaj hozzáadásával segíthetünk a házi kedvencünk samponjában feloldva. Adjunk hozzá 10 csepp teafaolajat, és alaposan rázzuk össze. Mossa le háziállatának szőrét, különös figyelmet fordítva a nehezen elérhető helyekre. Hagyjuk, hogy a sampon legalább 10-15 percig hasson, utána pedig jól öblítsük le. Ismételjük meg ezt a folyamatot minden nap, amíg a kullancsok eltűnnek.
FIGYELMEZTETÉS: Noha a teafaolaj rendkívül hatékony és erős illóolaj, ezért soha nem szabad közvetlenül magas koncentrációban felhasználni háziállatára. Mielőtt bármilyen illóolajat felhasználna, mindig konzultáljon állatorvosával!
FORRÁS:
Comments